از دلایل دیگر خاص بودن امام حسین علیه السلام در میان انبیاء و اولیاء الاهی، این است که به زیارت امام حسین علیه السلام اهمیتی خاص داده شده است. امام صادق علیه السلام فرمود: ” مَن سرَّه أن یکونَ علی موائِدِ نورٍ یوم القیامة، فَلیکن مِن زوّار الحسین بن علیٍّ علیه السلام. هرکس دوست دارد روز قیامت در کنار سفره های نور الاهی بنشیند، باید از زائران امام حسین علیه السلام باشد.”

همچنین در برخی روایات دیگر، زیارت امام حسین علیه السلام معادل حج و عمره است [ابن قولویه، کامل الزیارات، ص 135]. در روایات بسیاری آمده است، اگر روزی مشاهده شد که بیت الله الحرام از حجاج خالی است، در آن وقت از باب وجوب کفایی بر مسلمانان واجب است به زیارت خانه خدا بشتابند؛ گرچه مستطیع نباشند یا حج واجب خود را رفته باشند. مرحوم صدوق رحِمَه الله همین مطلب را راجع به زیارت امام حسین علیه السلام گفته است: ” اگر روزی بیاید و مردم به طور کلی زیارت امام حسین علیه السلام را ترک کرده باشند، بر شیعیان واجب کفایی است که به زیارت آن حضرت بروند و نگذارند حرم مطهر خالی از زائر باشد.”

گاهی در روایات آمده که ثواب زیارت امام حسین علیه السلام از زیارت خانه خدا بیشتر یا با آن مساوی است. بزرگترین دلیل، این مطلب است که شکی نیست حرمت و احترام و عظمت خانه خدا به احترام و حرمت حضرت ابراهیم علیه السلام است که آن را بنا کرد و خلیل الرحمان هنگامی که مأمور ذبح فرزندش حضرت اسمائیل علیه السلام شد، طاقت نیاورده چشمانش را بست؛ اما امام حسین علیه السلام جوانش را پیش چشمانش قطعه قطعه کردند و جوانانی را برای خدا قربانی کرد و هرگز ناراحت نشد و رنگ نباخت. پس زمین کربلا که مزار شهدای راستین قرار گرفت و مرقد مطهر عزیز اسلام در آنجا واقع شد، باید زیارت و ثواب آن حداقل معادل ثواب خانه خدا باشد نه کمتر؛ افزون بر آن شهادت امام حسین علیه السلام سبب حفظ اسلام و کعبه گردید.

امام حسین علیه السلام همچون پدر بزرگوارش، مولای متقیان علیه السلام در دل شب غذای بیچارگان را حمل می کرد و به خانه های فقرا می رفت. حتی بعد از شهادت سالار شهیدان اثر زخم روی بدن ایشان مانده بود که نه از شمشیر بود و نه از نیزه. از حضرت زین العابدین علیه السلام پرسیدند و حضرت فرمودند: ” این زخم بر اثر حمل غذا برای فقرا و بیچارگان بود. [ مجلسی، بحار الانوار، ج44، ص191 ]

این ویژگی هاست که نشان می دهد خدای متعال حسین علیه السلام را برنده جایزه ویژه خود کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: محرم, زیارت
[دوشنبه 1396-07-03] [ 12:10:00 ق.ظ ]